Kinnisvara hind

„ No tule taevas appi, see maakler on täiesti hulluks läinud!“, hüüatasid sa nüüd pealkirja lugedes? 
Võimalik! Kuid olles 20 aastat Pärnus kinnisvaramaakler olnud, saan öelda, et nii mõnigi kinnisvaraomanik teeb pea kõik mis võimalik, et müüa enda vara võimalikult odavalt.  Ja isegi praegusel tõusvate hindade ja suure nõudluse kuldsel ajastul kipub see neil vahel ka õnnestuma.

Ööpimeduse varjus, kui mõnikord und ei tule, sirvin kinnisvaraportaalide müügikuulutusi. Eriti hakkavad mu näpud sügelema, kui loen nö. „otse omanikult“ kuulutusi. Siis tahaks heale müüjale anda mõned soovitused, kuidas kasvõi müügitekst ja fotod korda teha või kustutada sealt info, mis tõele ei vasta ning peale tehingut soolase kahjunõude kaasa võib tuua. Reeglina on siiski sellistes kuulutustes märge maakleritel omaette olla ja seda soovi tuleb austada.

Alljärgneva osas jätan siiski sinu enda otsustada, kas neid nippe ka kasutad või liigitad kogu järgneva rubriiki „Ära ise kodus järgi proovi!“.

Kinnisvara müük

1. PANE NII KÕRGE HIND, ET ENDAL KA PIINLIK HAKKAB

Ja jah, ma tean küll et vastuolu pealkirjaga on karjuv, aga püsi minuga. 

Põhjuseid hinnaga üle pingutada leiab alati. Esimene neist on universaalne ja inimlik. Nimelt ahnus. Ärgem võtkem seda kuidagi etteheitena, raha on alati vähe ja kes seda juurde ei tahaks. Ja igaks juhuks väike tingimisruum juurde kirjutada on alati hea mõte. Piinlikuks läheb asi aga siis, kui hinnanumber põhineb valedel eeldustel ja liigselt ülepaisutatud müügihinnaga endale karuteene tehakse. Lootus, et kusagil on see ullike, kelle jaoks on sinu rahakott tähtsam enda omast või et Eestis on mõni pank, kes on valmis ostu finantseerima üle vara turuhinna, paraku ei täitu. Ja nii külmalt kui see ka ei kõla, see et müüdav kinnisvara on sinu jaoks emotsionaalse väärtusega (lapsepõlvekodu ehk?) või sul on vaja saadud raha eest osta paarikümne ruutmeetri võrra suurem korter, ei huvita tegelikult kedagi ega vabanda välja turuhinnast mitukümmend protsenti kõrgemat müügihinda.

 

Kinnisvara

Muidugi ei saa välistada, et selline õngitsemine ei õnnestu. Eriti juhtub seda praegusel aktiivsel turul. Vahel üllatab lõplik müügihind positiivselt ka kogenud maaklerit. Samas on suur tõenäosus, et müügikuulutus muutub lõpuks lihtsalt „tapeediks“ ja sellele ei pöörata erilist tähelepanu isegi siis, kui lõpuks hoolega hinda langetama asud. Kaup on juba „parim enne“ tähtaja ületanud ja potentsiaalne ostja ootab hinnalangust nagu kannatlik kiskja saaklooma lähenemist. Kuni lõpuks, ehk peale 30%-list hinnalangust, tuleb ta kohale ja viriseb, et ikka on veel liiga kallis. No on tänamatu!

2. MAAKLERI VALIMISEGA ÄRA VAEVA NÄE

Vali esimene, kes sinu liiga kõrgele hinnasoovile vastu ei vaidle (sest tal puudub enda arvamus) või vastupidi sellele lausa hoogu annab. Et seal taga võib olla soov objekt iga hinna eest endale müüki saada (küll pärast on aega hinda alla pressima hakata)  … no ja siis. Eks ta sulle poole aasta pärast helistab, et ostjat ikka veel silmapiiril pole ja küsib nõu, et mis ta nüüd tegema peaks.

Ruum24

Ja niikaua, kui riik hoogtöö korras keskendub selle reguleerimisele, kes talupidaja põllult võib maasikaid korjata ja kes mitte, siis paraku ei huvita väga kedagi, et elus esimest korda kinnisvara müüva vanamemme tehingut võib nõustada inimene, kes kinnisvaramaakleriks otsustas hakata kaks päeva tagasi. Seega, oled sa see vanamemm või mitte, maakleri professionaalsuse hindamise eest vastutad siiski ise. Aga kui juba maakleri valid, siis mõtle hoolega, kas teenustasu vähempakkumise  ja/või objekti müügihinna enampakkumise korraldamine on need õiged vahendid valiku langetamiseks.

3. DOKUMENTIDE KORRASOLEKULE ÄRA PÖÖRA MINGIT TÄHELEPANU

Ja üldse, kes siin suudab orienteeruda, mis, kus ja millal peab olema. Ehitusload ja kasutusload, projektid ja planeeringud, servituudid ja hüpoteegid, üürilepingud ja rendilepingud, kasutuskorrad ja elektriauditid, jne., jne. Hulluks ajab!

Kinnisvara dokumendid

Aga küll müüdud saab! No mitte küll sellele ostjale, kes pangast laenu tahab. Ega ka sellele, kellel pole mingit huvi põrsast kotis osta ja pool aastat oodata, kuniks paberid korras. Tuleb rahus leppida asjaoluga, et mõne dokumendi või nõusoleku puudumine pühib sinu vara turuväärtusest kuni 30%. Aga küll sellest ka kunagi tänu mõnele isehakanud hingetohtrile üle saad, kes teab et raha teeb õnnelikuks ainult kinnisvaramaaklerid.  Ja lõpuks lepid ära ka naabriga, kes su õhksoojuspumbale tagantjärgi nõusolekut ei andnud või juurdepääsuservituudiga nõus ei olnud ( no tegelikult ei lepi, ma püüdsin lihtsalt asja ilusamaks kirjutada).

4. KULUARVETE NÄITAMINE ON NÕRKADELE

Kinnisvara kulu

Tänaseid infarktiäärele ajavate arvete summasid nähes tasub muidugi loota, et kohale tulnud särasilmne noorpaar langetas oma ostusoovi juba sellel hetkel, kui nad müügikuulutuses sõnu soodne ja hubane märkasid. Aga kui see trikk ei töötanud ja nad ikka teemat torkima hakkavad, siis arveid ära jumala eest näita (kui küsid siinkohal et „Miks mitte?“,  siis vaata uuesti fotot). Asjakohane on vabandus, et koer sõi arved ära või ürita fookus taas viia sellele, et kui metsikult hubane ja valgusküllane siin ikkagi on. Ja ära siis unusta igal võimalusel kuritarvitada ühe elektroonikapoe reklaamlauset- Ossa, kui odav!!!

Minule on päriselt saadetud järgnev küsimus (tekst muutmata)- „Sooviks teada et kui seda korterit osta et kas siis peab ka kommunaale maksma“. No ma ei tahaks siinkohal midagi soovitama hakata, aga kui sinult selline küsimus küsitakse, siis puht teoreetiliselt on võimalik ka eitavalt vastata.

5. SUVEL MÜÜ LUMISTE FOTODEGA

Kinnisvara müügikuulutus

Kui oled hoolega kinni pidanud eelnenud soovitustest, jõuad paratamatult olukorda, kus talvel müüki pandud kinnisvara müügiga on vaja tegeleda ka suvel. Kuumal suvepäeval (nagu on nende ridade kirjutamise ajal) võib lumiste fotode vaatamine tuua ostuhuvilise hinge küll mõningase jahutava efektiga rahulolutunde, kuid ostusoov sulab kui juunikuu lumi. Samas tuleb muidugi nentida, et elu teeb fotode vahetamata jätmine siiski mugavaks- järgmise talve tulekul on sul lumised fotod juba müügikuulutuses ilusti olemas. Tervitan siinkohal ka kõiki maaklereid, kes sama trikki kasutavad. Peab ju kuidagi eristuma.

KOKKUVÕTTEKS

RUUM24 neid nippe ei kasuta ega soovita seda teha ka oma klientidele. Teeme aga kõik selleks, et sinu vara saaks müüdud võimalikult hea hinnaga ning pealekauba anname müügitehingule TURVALISE KINNISVARATEHINGU GARANTII.

Kui hakkad kinnisvara müüma, telli turvaline kinnisvaramüük SIIT

Kui hakkad kinnisvara ostma,  kindlusta turvaline tehing ja telli kinnisvara ostuaudit SIIT

SINU KINNISVARABÜROO PÄRNUS- RUUM24

KAIDO KALJUSTE
Kutseline maakler Pärnus
Tel: 5123103
E-post: kaido@ruum24.ee

RUUM24